Marmara'in incisi Erdek. Kapıdağ yarımadasının en popüler tatil bölgesi olan erdek Türkiye'de tatil kültürünün başladığı yer olarak biliniyor. Erdek Merkez'in yanısıra son yıllarda Ocaklar ve Turanköy bölgesinde de pansiyon sayısın artığı görülüyor. sayıları az olsada Erdek'in diğer köylerinde de tatil için pansiyonlar mevcut. En popüler bölgelerden olan Erdek düzler denize sıfır ve büyük bahçeli pansiyonların olduğu bir bölge. Erdek merkeze varmadan önce  mutlaka içinden geçilen ve adı gibi dümdüz bir ovanın kıyısına kurulan bu pansiyonlar sadece yaz sezonunda hizmet vermektedir. 
Ayrıca Ocaklar ile Ocaklar köyüne çok yakın olan Narlı Köyünde de tatilciler için küçük pansiyonlar mevcut. 
Son yıllarda ilginin gittiikçe artığı Turan bölgesinde de Doğanlar ve Ormanlı köylerinde Apart ev kategorisinde hizmet veren pansiyonlar mevcut. Son 5 yılda Büyükova Köyünde de Pansiyon sayısının arttığını görüyoruz. 

Otel ve pansiyon sayısı açısından baktığımızda Pansiyon ve Apart  Otellerin büyük oteller göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Ayrıca  200 + üzerinde konaklama tesisi bulunan Erdek'te sayının %70 den fazlasını küçük pansiyonlar oluşturuyor. En çok Otel Erdek Çuğra bölgesinde bulunurken, en çok pansiyon ise Erdek Ocaklar köyünde bulunmaktadır.

2 ve daha fazla dairesi olan kişilerde kiralık ev olarak hizmet vermeye çalışıyor. Erdek'te sezonluk ve uzun dönem kiralık yazlık olarak hizmeti de oldukça fazla. Bunların bir kısmı denetimsiz ve kontrol dışı olarak hizmet verirken, yasal  olarak hizmet veren apartlar da oldukça fazla.

Erdek 8 farkalı lokasyon ile tatilcilere hizmet veriyor.  Ortalama tatil süresi 6 gün ve üzeri olduğunu görüyoruz. En ucuz tatil haziran ilk haftaları ile Eylül'ün son 15 günü yapılabiliyor.

En yoğun ve popüler olduğu zamanlar ise Temmuz ve Ağustos ayları. .. 

..

Erdek Çok Arananlar

Erdek Muhafazakar Oteller    Erdek Bungalow Oteller    Erdek Apart    Erdek Otelleri    Erdek Pansiyonlar