Kendi vasıtanız ile yolculuk tercih ederseniz ;
İstanbul'dan gelen tatil severler için iki farklı ulaşım söz konusu olmaktadır :
Diğer ulaşım yoluna göre daha uzun olan  ; İstanbul > İzmit > Bursa > Balıkesir > Edremit > Ayvalık istikametinde seyredilir bu yolculuk yaklaşık olarak 520 kilometre süremektedir.
Bu yol güzergahı diğer yollara göre biraz daha fazla trafik akışının olduğu yoldur. Bu ulaşım yolunu tercih ettiğinizde yemek, konaklama ve alışveriş için daha fazla seçenekten faydalanabilirsiniz. 
Özellikle Susurluk'ta alışveriş ve yemek için ideal tesisler yer almaktadır. Susurluk'ta mola verdiğinizde Susurluk tostu ve Susurluk ayranının tadına bakma fırsatını da elde edebilirsiniz. Festive Outlet, Yörsan ve Yasa tesisleri vb. gibi yerler yine alışveriş ve yemek yemek imkanına ulaabileceğiniz yerlerden…

Susurluk’tan yarım saat sonra, Balıkesir il sınırlarına girdiğinizde, il merkezine 8 kilometre kala Balıkesir’de ünlü, oksijeni bol ve havası temiz bir piknik yeri olan Değirmen Boğazı’nda da dinlenme ve yemek yiyebilme fırsatı bulabileceğiniz restoranlara ulaşabilirsiniz. Bu bölgede ulaşabileceğiniz restoranlardan bazıları Yücel Et Restoran ve Boğaz Restoran Et ve Izgara çeşitlerinin yanı sıra kahvaltı çeşitlerine de ulaşabileceğiniz bir mekanlardır.

Kalan yolculuğunuzda, 2 dakika mesafede ki, Balıkesir şehirler arası otobüs terminali ile karşılaşacaksınız. Balıkesir Otogarı’ndan hareket eden otobüslerinde takip ettiği, şehir merkezine giriş yapmayan yolun sağından devam eden, Edremit yolundan ilerleyebileceğiniz gibi, devam eden yoldan ilerleyerek de diğer Edremit yoluna doğru devam edebilirsiniz.

Bu yoldan devam etmeden direk ilerlediğinizde 3-4 dakika sonra karşılaşağınız solda kalan Yay/ada Alışveriş Merkezi’ne de gidip, yine yemek yeme ve alışveriş yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz…

Yolun 3-4 dakika ilersinde, yazımızın başında diğer Edremit yolu diye bahsettiğimiz, il merkezine yakın, Balıkesir toplu taşıma merkezini ve Balıkesir Tren garını ayıran istikametden de Edremit'e devam edebilirsiniz. Yola giri yapmadan Balıkesir Belediyesi ve Subay ordu evi arasında kalan farklı bir yoldan da şehir merkezinde bulunan Milli Kuvvetler Caddesine ulaşabilirsiniz.

Bu cadde üzerinde bulunan mağazalardan alışveriş ve yemek yeme imkanı bulabilirsiniz. Balıkesir merkezde, yine Balıkesir'e özgü olan Limon ve Zambak Kolonyası, ayrıca yine meşhur Balıkesir tatlısı olan Höşmerim'i de satın alabilirsiniz. Milli kuvvetler caddesinde ilerlediğinizde tarihi Zağnos Paşa Camii ve tarihi hamamını, hemen alt bölümde de tarihi Karesi Türbesine ulaşabilirsiniz. Milli kuvvetler caddesinin bitimi ile birlikte sola dönen, yine Balıkesir’in en büyük caddelerinden biri olan Anafartalar Caddesi’ne dönerek, cadde ilersinde ki Balıkesir Tarihi eserlerinden Saat Kulesi ve Şadırvan’a ulaşabilirsiniz…

Yukarıda değindiğimiz, Balıkesir Tren Garı ve Toplu Taşıma Merkezi’nin arasından devam eden yol diye bahsettiğimiz, yoldan Edremit yönüne direk dönüş yaptığınızda 23.km sonra Gökçeyazı’ya, Gökçeyazı’dan sonra da İvrindi’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Balık seven tatil severler için özellikle, İvrindi istikametinden 2 km.sonra, yolun sağında yer alan  Durmaz Alabalık’da mola vermeden geçmemenizi öneririz.

Kısa mesafeli olan yol ise : İstanbul > Tekirdağ > Çanakkale > Ayvalık yolu istikametidir ve 489 km mesafededir.

Ayvalık'a otobüs ile direk ulaşabilmek için Balıkesir üzerinden seyreden otobüs yolculuğunu tercih etmeniz gerekmektedir. Bir çok otobüs firması Ayvalık'a sefer yapmaktadır ve bu seferler düzenli saat aralığında işlemektedir.

Ankara'dan gelişler için en kısa yolculuk mesafe  655 kilometredir ve yolun istikamet şekli;
Ankara > Eskişehir > Bursa >Balıkesir>Edremit> Ayvalık'dır.

Ayvalık'a en yakın olan büyük il merkezlerinden birisi de İzmir'dir. İzmir direk olarak gidildiğinde Ayvalık'a 135 kilometre uzaklıktadır.

İstanbul'dan Ayvalık'a feribot yolculuğu ile de rahatça gelinebilmektedir.  Yenikapı'dan Bandırma'ya hareket eden feribotlarla gideceğiniz yolu bir hayli kısaltmış olursunuz. Bandırma'dan da Ayvalık'a, Susurluk ve Balıkesir yolu istikametinde yaklaşık 3,5 saat süren bir yolunuz var.

İstanbul'dan havayolu ile yolculuk gerçekleştirmek isteyen tatil severler...

İstanbul (SAW) uçuş tarifesi ile haftanın her günü 19.15 deki seferleriyle Edremit havalimanına ulaşabilirler. Edremit(EDO) uçuş tarifesi ile haftanın her günü 21,05 deki seferleriyle İstanbul'a geri dönebilirler. (Edremit havalimanı ile Ayvalık arasında ki mesafe 40 kilometre'dir.)

Ankara'dan havayolu ile yolculuk gerçekleştirmek isteyen tatil severler...

Ankara(ESB) uçuş tarifesi ile haftanın her günü 18,45 deki seferleriyle Edremit havalimanına ulaşabilirler. Edremit(EDO) uçuş tarifesi ile haftanın her günü saat 20,45 deki seferleriyle de Ankara'ya dönüş yapabilirler.

Diğer Oteller

Alancha Pansiyon Cafe

Antikati Ayvalık

Apart Otel Ege

Asmalı Bahçe Butik Otel

Atilla Bey Konağı

Avlulu Konak Ayvalık

Ayazma Otel

Ayvalık 1881 Pansiyon

Ayvalık Konak 58

Ayvalık Palas Hotel

Ayvalık Papazın Konağı Otel

Ayvalık Sarnıç Otel

Ayvalık Tunç Otel

Ayvalık Uğurlu Konak Otel

Aziz Arslan Otel

Bacacan Hotel

Boğaziçi Otel

Bouti Ayvalık Otel

Burcu Pansiyon Ayvalık

Casa Del Pera

Chez Nebahat Pansiyon

Cunda La Vie Otel

Cundahan Otel

Çamlaraltı Pansiyon

Çamlık Camping Ayvalık

Çeşmelihan Pansiyon

Dalgacı Deniz Ayvalık

Elisa Otel

Eolya Konukevi

Erze Otel

Ferahi Evler Butik Otel

Filizi Otel Ayvalık

Gizemli Konak

Günebakan Taliani Otel

Hayat Altı Konuk Evi

Hayriye Hanım Ege Hotel

İlyosta Pansiyon Ayvalık

İstanbul Pansiyon

İvy Sailing Resort Hotel

Jinan Berk Hotel

Kadriye Hanım Konağı

Kanelo Otel Ayvalık

Kangroos Backpacker Hostel

Kapri Konak Otel

Kaptan Otel

Karamela Otel

Kastoria Butik Pansiyon

Kelebek Pansiyon

Kıyı Motel

Kidalyo Hotel

Konak Nazımaki

Körfez Pansiyon

Kuğu Pansiyon

Kulüp Laka 1969

Küçükköy Otel

Kydonia Otel

La Vita Butik Otel Ayvalık

Lacivert Otel

Limon Ağacı Pansiyon

Lusin Otel

Macaron Konağı

Macide Hanım Konağı

Madra House

Mahzen Otel

Marjolaine Hotel

Martı Otel Ayvalık

Mavi Beyaz Konuk Evi

Mavi Pansiyon

Melekler Pansiyon

Narhanım Konağı

Narlı Kız Konağı

Nil House

Nilüfer Otel Ayvalık

Orchis Otel

Otel Gülayvalık

Podemos Otel Ayvalık

Pusula Otel Ayvalık

Rengarenk Pansiyon

Saatli Konak

Sadri Aile Pansiyonu

Saklı Cennet Camping

Sarı Gelin Pansiyon

Senar Naz Otel

Sızmahan Hotel

Silva Hotel

Simlarda Country Club Ayvalık

Sözer Motel

Stairway Konukevi

Stone Hill Otel

Sualtı Otel Ayvalık

Şato Pansiyon

Taksiyarhis Pansiyon

Tante Rosa Pansiyon

Umuthan Apart Otel

Vera Pansiyon

Yakamoz Villa Apart

Yalı Pansiyon Ayvalık

Yedi Yıldız Konak Evi

Yeniçarohori Butik Otel

Yosun Konukevi

Zeynep Hanım Konukevi

Zeytin Apart Aquapark

Zeytin Pansiyon

Ayvalık Çok Arananlar

Ayvalık Muhafazakar Oteller    Ayvalık Bungalow Oteller    Ayvalık Apart    Ayvalık Otelleri    Ayvalık Pansiyonlar