Ayvalık’ta yapacağınız tatil, deniz kenarında başlayıp biten bir süre olmamalıdır. Ayvalık sokakları güzelce dolaşılmalı. Yapıların kapılarına, kapıların tokmaklarına kadar tüm ayrıntılara bir bir bakılmalıdır. Yurdumuzda, özellikle sahil boyunca az sayıda kalmış olan ‘tarihi yansıtan’ yerleşim bölgelerinden birisidir Ayvalık…

Ayvalık’a ilk kez geliyor iseniz, İlk Kurşun Tepesi’ne çıkıp çevreyi şöyle bir yukarıdan seyrediniz. Gerçekten etkileyici bir manzara ile karşılaşacaksınız, sonrasında da detayları keşfe çıkabilirsiniz. İlk başta çarşının iç kısımlarına doğru yürüyüşe çıkın ve sokaklarda dolaşın. Eski yapılara ve evlere göz gezdirin. Önceleri Cunda’dakiler dışında sadece Ayvalık’ta bulunan 10'dan fazla kilise vardı, fakat bu kliselerin bir kısmı maalesef günümüze kadar yaşantılarını sürdürememiştir.

Şeytan Sofrası: Cunda ya da Alibey Adası, idari olarak Ayvalık’a bağlıdır. Ayvalık çevresinde Ayvalık Adaları olarak isimlendirilen irili ufaklı 23 adadan yerleşime uygun tek ada Alibey Adasıdır. Ege'de bulunan Türkiye'nin en büyük 4.adası olma özelliğini taşımaktadır. Yeri dolayısıyla Batı Anadolu'da deniz yollarının birleştiği noktada bulunan bir adadır.

Burdan sonra gidilecek ilk yer Sarımsaklı Plajı olmalıdır. Seyahatiniz yaz mevsiminde değilse ve Ayvalık’ta denize girmek için henüz erken bir zaman ise, Ayvalık’ın rüzgarı bol havasında sadece bu ince kumu bulunan sahilin keyfine varmak isteyenlerdenseniz, km'lerce uzunlukta ki kumsal sizi çıplak ayakla yürümeye teşvik etmektedir.

Kozak Yaylası: Ayvalık ile Bergama'nın arasında binlerce hektar alan üzerine kurulmuş olan bir yayladır. Yaylanın Balıkesir ve İzmir il sınırları içerisinde toprakları bulunmaktadır. Kozak yaylası'nın Bergamaya olan uzaklığı 20 km'dir. 5 milyon civarında fıstık çamı ile kaplanmış bulunan Kozak Yaylası, Ege bölgesinin en güzel kamp,piknik ve gezi mekanlarından biridir. 500 ile 1000 metre aralığında değişmekte olan bölgede buz gibi soğuk yayla sularına ve güzelim çam havasına doymak bilmezsiniz. Bergama Krallığı'ndan bu güne fıstık çamına sahip olan bir bölgedir. Yöre halkı 5 milyon civarında fıstık çamı ağacı olduğunu söylemektedir. Günümüzde yılda 800 tondan fazla fıstık elde edilmektedir. Bergama tarafından Kozak Yaylası’na çıkarken birçok bölgede yol kanarında bulunan pınarlara rastlayacak ve bir mola vermeden geçemeyeceksiniz.

Kozak Yaylasında neler yapılır?

* Kozak, Bergama ve Ayvalık arasında bulunur. Zaten bütün yol 67 kilometre ve her metre karesi oldukça güzel. Bütün köylere uğramak sizin için keyifli olabilir.

* Nebiler Köyü’nde bulunan şelale görülmeye değer. Küçük bir kaplıcası da bulunmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan mağarayı görmezden gelmeyin.

* Ayvatlar'da bulunan ve daha henüz kazı çalışmalarına başlanılmamış bir antik kent bulunmaktadır.

* Bölgede bulunan ve bilinen ilk yerleşim bölgesi Atçılar'da başlamış. Gezinize devam ederken aklınızın bir köşesinde mutlaka bulunsun.

* Göbeller'de bölgesinde yürüyüş parkurları ve kamp alanları bulunmaktadır. Kuş gözlemciliği yapmak isteyen konuklar için oldukça elverişlidir.

* Demircidere'de Türkmen soyundan gelen gelenekleri seyre dalmak için biraz zaman ayırın.

* Aşağıbey'de bulunan ve tarihin izlerini taşıyan Roma hamamını görmeden geçmeyin.

Kozak’ta ne yenilebilir?

Demircidere bölgesin çok güzel yöreye özgü keşkek yapılmaktadır. Bir de "gelin alma" sırasında pişirilen "sura" var. Kemiksiz kuzu kaburga, kuşüzümü, Kozak fıstığı ve dağlardan toplanmış olan otlar ile birlikte fırına veriliyor.

Kartal Yuvası ve Delikli Taş: Çamlık Koyu’nda bulunan iskeleye ulaşıldığında en uç kısma kadar yürüyüp, Tımarhane Adası ile durduğumuz yer arasında bulunan boğaza baktığınızda, ayağınızın hemen altından başlayan ve denizin derinliklerine doğru ilerleyen kayalıklara eski dönemdeki insanlar ‘’Kartal Yuvası’’, biraz ilerisinde bulunan ve denizden fışkırırcasına gibi duran katran rengi olan ve delikli kayaya ‘’Delikli Taş’’ diyorlar. Görmüş olduğunuz bu kayalar profesyonel yada amatör fotoğraf severlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Diğer Oteller

Alancha Pansiyon Cafe

Apart Otel Ege

Asmalı Bahçe Butik Otel

Atilla Bey Konağı

Avlulu Konak Ayvalık

Ayazma Otel

Ayvalık 1881 Pansiyon

Ayvalık Konak Pansiyon

Ayvalık Palas Hotel

Ayvalık Papazın Konağı Otel

Ayvalık Sarnıç Otel

Ayvalık Tunç Otel

Ayvalık Uğurlu Konak Otel

Aziz Arslan Otel

Bacacan Hotel

Bonjour Pansiyon

Bouti Ayvalık Otel

Burcu Pansiyon Ayvalık

Casa Del Pera

Chez Nebahat Pansiyon

Cunda La Vie Otel

Cundahan Otel

Çamlaraltı Pansiyon

Çamlık Camping Ayvalık

Çeşmelihan Pansiyon

Dalgacı Deniz Ayvalık

Elisa Otel

Eolya Konukevi

Erze Konuk Evi

Ferahi Evler Butik Otel

Gizemli Konak

Gülayvalık Otel

Günebakan Taliani Otel

Hayat Altı Konuk Evi

Hayriye Hanım Ege Hotel

İlyosta Pansiyon Ayvalık

İstanbul Pansiyon

İvy Sailing Resort Hotel

Jinan Berk Hotel

Kadriye Hanım Konağı

Kanelo Otel Ayvalık

Kapri Konak Otel

Kaptan Otel

Karamela Otel

Kastoria Butik Pansiyon

Kelebek Pansiyon

Kıyı Motel

Kidalyo Hotel

Konak Nazımaki

Körfez Pansiyon

Kuğu Pansiyon

Kulüp Laka 1969

Küçükköy Otel

Kydonia Otel

La Vita Butik Otel Ayvalık

Lacivert Otel

Lusin Otel

Macaron Konağı

Macide Hanım Konağı

Madra House

Mahzen Otel

Marjolaine Hotel

Martı Otel Ayvalık

Mavi Beyaz Konuk Evi

Mavi Pansiyon

Melekler Pansiyon

Narlı Kız Konağı

Nil House

Nilüfer Otel Ayvalık

Orchis Otel

Podemos Otel Ayvalık

Pusula Otel Ayvalık

Rengarenk Pansiyon

Saatli Konak

Sadri Aile Pansiyonu

Saklı Cennet Camping

Sarı Gelin Pansiyon

Senar Naz Otel

Sızmahan Hotel

Silva Hotel

Simlarda Country Club Ayvalık

Sözer Motel

Stone Hill Otel

Sualtı Otel Ayvalık

Şato Pansiyon

Taksiyarhis Pansiyon

Tante Rosa Pansiyon

Umuthan Apart Otel

Vera Pansiyon

Yakamoz Villa Apart

Yedi Yıldız Konak Evi

Yeniçarohori Butik Otel

Yosun Konukevi

Zeynep Hanım Konukevi

Zeytin Apart Otel Aquapark

Zeytin Pansiyon

Ayvalık Çok Arananlar

Ayvalık Muhafazakar Oteller    Ayvalık Bungalow Oteller    Ayvalık Apart    Ayvalık Otelleri    Ayvalık Pansiyonlar